Pavel Franěk řídil derby Slavia – Sparta 1:1

Rakovník / Praha – V neděli 2. dubna 2017 se hrálo největší utkání, které je možné v českých zemích vidět. V rámci 22. kola přivítala Slavia Praha ve vršovickém Edenu největšího rivala z druhého břehu Vltavy, Spartu Praha.

K řízení takto významného utkání vybrala komise rozhodčích FAČR Pavla Fraňka. Jako asistenti mu byli nápomocni Jan Paták a Pavel Peřina, a čtvrtým rozhodčím byl Zbyněk Proske. Hodnocení výkonu rozhodčích měl na starosti delegát Petr Mlsna a organizační záležitosti včetně chování diváků měl na starosti Emil Ubias.

foto: Antonín Vydra

 

Celé utkání mnoho krásy nepřineslo. Spíše byli diváci svědky nesčetného množství soubojů, které rozhodčím řízení tohoto utkání jistě neulehčily. První branka padla v 80. minutě, kdy si hbitě Václav Kadlec seběhl na pro přihrávku od Konatého a poslal Spartu do vedení! – 0:1 Už se zdálo být rozhodnuto. Ovšem v 90. minutě bylo vše jinak. Po rychlém přenesení hry z vlastní poloviny mířil hráč Slavia Mingazov do pokutového území hostí s míčem u nohy a do cesty se mu postavil bránící Karavajev. A pak to přišlo! Naznačení kličky doprava, úkrok doleva a pád. Na první pohled jasný přestupek. Ani nikdo z hráčů Sparty nevedl bůh ví jaké řeči. Dokonce i televizní pravidlový specialista Robert Henn chválil rozhodnutí Pavla Fraňka nařídit pokutový kop.

foto: Antonín Vydra

 

Ovšem po zhlédnutí několika zpomalených záběrů, které rozhodčí na hrací ploše nemá, to nakonec vypadalo, že toto rozhodnutí rozhodčího bylo mylné. Tento souboj okamžitě rozdělil českou fotbalovou veřejnost. Avšak KR FAČR měla na svém zasedání evidentně jasno. Pokutový kop být nařízen neměl. A protože toto chybné rozhodnutí ovlivnilo výsledek utkání, je nutné ho považovat za hrubou chybu. Co naplat, že jinak celé nervózní derby odřídil, dle slov předsedy Disciplinární Komise Petra Mlsny, bez chyb.  Až na inkriminovaný moment. Trestem bude pro tohoto rakovnického rozhodčího pozastavení delegace na 3 soutěžní utkání profesionálních soutěží. Pro rozhodčího Fraňka je to v tomto soutěžním ročníku první trest. Zatím odřídil 15 ligových utkání a je druhým nejobsazovanějším rozhodčím.

Komuniké ze zasedání Komise Rozhodčích

Vyjádření Petra Mlsny k výkonu Pavla Fraňka (audio)

 923 total views,  3 views today