Nábor rozhodčích začal ve Slaném

Fotbalová asociace České republiky odstartovala seriál náborových akcí v projektu PÍSKEJ – MÁVEJ – ROZHODUJ, který si klade za cíl přilákat nové zájemce o profesi rozhodčích.

Do areálu SK Slaný ve středu zamířilo pestré společenství: patroni projektu Dagmar Damková, Pavel Královec a Martin Wilczek nebo také kapitán pražské Dukly Marek Hanousek, který si na hřišti středočeského klubu společně s příchozími sám vyzkoušel celý modelový trénink šitý přímo na míru právě rozhodčím.

 

„I tady se mi potvrdilo, co říkám už dlouho. Rozhodčí má asi nejsložitější práci v celém fotbale. Sám jsem jednou v životě pískal hanspaulskou ligu v malém fotbale a stačilo mi to,“ líčil s úsměvem Hanousek. „Každopádně to odpoledne strávené s rozhodčími a možnost trochu poznat to, co jejich příprava a práce obnáší, pro mě byla hodně zajímavá a inspirativní zkušenost,“ dodal Hanousek.

Zájemci o práci rozhodčích, vesměs ze Středočeského kraje, si během tréninku ve Slaném vyzkoušeli tři disciplíny: nejprve pod vedením kondičních trenérů Jana Hanzla s Ondřejem Lerchem absolvovali zahřívací atletickou průpravu s běžeckou abecedou a pak už se pustili do ryze praktických cvičení: s praporkem u autové čáry zkoušeli posuzovat ofsajdová postavení s okamžitým vyhodnocením u videa pod dozorem elitních asistentů Wilczeka, Petra Blažeje a Lucie Ratajové.

„Klukům chvíli trvalo, než se zorientovali, ale pak byla jejich úspěšnost docela vysoká. Hned na první pohled bylo znát, že tam pár šikovných adeptů je. Důležité je, aby jako rozhodčí vytrvali, pracovali na sobě a měli i dobré vedení,“ přemítal Wilczek, společně s Královcem účastník loňského ME ve Franci.

Poslední fáze tréninku? Modelový zápas na dvě branky, během kterého si zájemci už s píšťalkou i kartami v ruce vyzkoušeli zase práci hlavního rozhodčího. Zde zase patřilo hlavní slovo Damkové s Královcem, kteří často vstupovali do děje a upozorňovali na rozhodcovské chyby i dobře zvládnuté situace.

„Toto jsou přesně ty akce, které mají smysl. Nestačí sedět u stolu a jenom o něčem mluvit, jedině takhle můžeme získat nové lidi a věřím, že budeme úspěšní. V zahraničí podobné náborové akce fungují a my se o to musíme pokoušet také,“ vzkázala Damková.

Druhý díl náborové akce PÍSKEJ-MÁVEJ-ROZHODUJ se uskuteční ve druhé polovině května, místo bude upřesněno v nejbližších dnech.

 891 total views,  1 views today