Reakce FAČR na rozhodnutí MŠMT po zasedání Národní rady pro sport

Fotbalová asociace ČR bere na vědomí závěry čtvrtečního zasedání Národní rady pro sport a také rozhodnutí MŠMT, podle kterého může být k FAČR v otázce finančních dotací přistupováno jako ke všem ostatním sportovním svazům. Paní ministryně na jednání sdělila, že právní analýza ministerstva se v závěrech shoduje s právní analýzou FAČR a tudíž k dnešnímu dni neexistuje právní důvod, proč by fotbalová asociace neměla obdržet finanční prostředky z dotačních programů.

“Po podrobném a pečlivém posouzení právní situace, která je mimořádná, protože dosud nebyla žádná sportovní organizace obviněna, bylo rozhodnuto, že se FAČR může přihlásit do nové dotační výzvy 31. května. Bude posouzena jako ostatní žadatelé a vzhledem k presumpci neviny jí budou vyplaceny finanční prostředky z dotací MŠMT,” informovala po zasedání Národní rady pro sport ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

FAČR tak avizuje, že se přihlásí do nové dotační výzvy a následně tak bude moci obdržet, stejně jako všechny sportovní svazy, od ministerstva sto procent dotací, a to nejpozději do konce června 2017. V důsledku této skutečnosti, že finanční zdroje obdrží asociace až ve zmíněném termínu je ale nutné konstatovat, že se FAČR nachází nyní ve velice složité finanční situaci.

„Je třeba si uvědomit, že FAČR už skoro půl roku hospodaří především s vlastními zdroji, s minimálním podílem veřejné podpory, což projevilo na jejím „cash-flow“, komentuje aktuální stav Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pokud by se navíc mělo ukázat, že příslib paní ministryně, která podává demisi, je prakticky nesplnitelný, bude FAČR nucena na tuto skutečnost reagovat prakticky okamžitě, a to řadou restriktivních kroků k dramatickému snížení nákladů.

„Je prakticky jisté, že za těchto okolností by nebyla schopna FAČR zabezpečit základní životní funkce naší fotbalové rodiny.“ dodává Rudolf Řepka.

FAČR z důvodu současné situace připravuje kroky ke snižování všech nákladů včetně personálních. Projekt snížení nákladů bude předložen nově zvolenému VV FAČR.

V tuto chvíli FAČR konstatuje, že není principiálně ohrožen chod A-týmu a U-21, který jede na ME do Polska.

Pokud se týká účasti reprezentace U-19 na ME v Gruzii, FAČR čelí problému dofinancování projektu vlastními zdroji. Věříme, že to nebude mít dopad na účast tohoto výběru na finálovém turnaji.

Z důvodu kritického stavu FAČR předjednala s UEFA půjčku ve výši 2 000 000,- EUR. Finální jednání povede za FAČR již nový předseda spolu s novým VV FAČR.

FAČR se cítí být nedílnou součástí sportovního hnutí a podporuje veškeré kroky vedoucí k znovuobnovení financování sportu v ČR.

fotbal.cz

 593 total views,  1 views today