ROZHOVOR: Radek Porcal, brankář FK Varnsdorf

Radek PORCAL, * 05. 02. 1988, výška: 185cm, váha: 75kg, brankář, č. dresu 28

Kluby: SK Rakovník, hostování Teplice, Teplice, hostování Ústí, Ústí, hostování Varnsdorf, Varnsdorf, hostování Liberec, Varnsdorf

Transfermarkt – 100 tis. euro

Pokud jsem se dobře díval, tak poprvé jsi byl jako hráč registrovaný na SK Rakovník. Je to tak nebo jsi někdy nastoupil i za rodný Falco Kounov?
Kdepak za rodný Kounov jsem nikdy nenastoupil. Nechám si ho až na pozdější dobu.

Zajímalo by mě, jak si kluka z okresního města všimne klub FK Teplice?
Bylo to o velkém štěstí. Tenkrát se v Rakovníku hrála žákovská liga. Hráli jsme proti FK Teplice. Pamatuji si, že po tomto zápase proběhl první kontakt.

Od žákovského věku jsi žil hodně odlišný život od svých vrstevníků. Dokážeš porovnat co ti fotbal vzal a dal?
Tak odlišný život to byl. Já vlastně neznal letní prázdniny. Stále jsem jezdil po trénincích a zápasech. Když se šli třeba v létě kluci koupat, já šel na nádraží a jel vlakem na trénink. Vracel jsem se až k večeru, kdy už na nějakou zábavu nebyl čas. Takže fotbal mi vzal určitě kus dětství, ale já si tuhle cestu vybral a jsem za to rád. A co mi fotbal dal? Určitě jsem poznal daleko víc lidí a kamarádů, než kdybych se flákal někde po vsi.

Směřovaly tvé první fotbalové krůčky rovnou mezi tyče? Nebo jsi měl i nějaké útočné touhy?
Jo, táta byl taky brankář. Sice nechytal na nejvyšší úrovni, ale on mi dal takový první impulz, abych to vyzkoušel v bráně. 🙂 Takže největší zásluhu na výběru mého postu má můj otec.

Měl jsi, a nebo stále máš, nějaký fotbalový vzor a proč?
Vždycky se mi líbilo, jak chytal Jarda Blazek. On byl můj největší fotbalový vzor.

V týmu jsi druhý nejstarší hráč … Není to v devětadvaceti brzy?
Vychází to z filozofie klubu, jdeme cestou mladých.

Dal jsi někdy gól? A kopal jsi někdy přímák nebo penaltu?
Gól jsem samozřejmě dal .Naposledy to bylo v teplickém Béčku. Kopal jsem penaltu v nějakém rozstřelu, samozřejmě úspěšně. 😀 Přímák, ten jsem kopal naposledy někdy v žácích.

Jaký nekurióznější / nejhloupější gól jsi inkasoval?
Tak stoprocentně to byly nějaké jesle nebo tak něco.  Nějak zvlášť kuriózní gól to ne. A doufám, že se mi to ani nestane. 😀

Počítáš si vychytané nuly? A kolik jsi dostal nejvíc branek v jednom utkání?
Každý hráč sleduje své statistiky a kdo říká, že ne, tak kecá! 🙂 Samozřejmě vím, kolik mám čistých kont v sezóně i v profi soutezích. Nejvíce branek jsem dostal v zápase se Zlínem. Dostali jsme 6:0. Byla to fotbalová vražda.

Také ti přijde, že Petr Čech není u nás tolik doceňován jako v zahraničí? Nedávno odchytal svůj 400. zápas v Premier League a v ČR se stále najdou tací, kteří řeší nějaká jeho špatná vyběhnutí …
Vždycky se najdou nějací kritici, tak to prostě je. Klobouk dolu jakou má Petr Čech kariéru a jakou výkonnost si ve svém věku udržuje.

Myslíš, že je reálné chytat na TOP úrovni tak dobře a dlouho jako Gigi Buffon?
Tak jak vidíš, jde to. Jsou to velké vyjimky. Ja vím, že v jeho letech budu sotva chodit. 😀

Na Facebooku jsem narazil na stránku: “Radek Porcal – fanklub” a našel plno zajímavých videí zejména. Čí je to vlastně iniciativa?
Byla to iniciativa mé ženy a jednoho známého.

Jsi super příklad pro mladé kluky, že i z vesnice se dá vypracovat do profesionálních soutěží. Bez čeho bys toho určitě nedosáhl?
Je to o velké píli a odříkání. A hlavně ten sport musíš mít rád.

Máš nějakou radu pro ty, kteří se jako brankáři chtějí někam vypracovat, někam dostat?
To, je to co jsem říkal. Bez práce nejsou koláče. Takže jen trénovat, trénovat a zase jen trénovat. A potom musíte mít oporu v rodičích jako jsem měl já.

Kam bys rád, aby tvoje kariéra dále směřovala?
Byl jsem ve dvou ligových klubech, zažil jsem atmosféru Evropské ligy. Dvakrát jsem postoupil z druhé do první ligy, ale žádný start jsem si nepřipsal. To mě mrzí nejvíce. Já mám už jen jediný cíl. Připsat si nějaký start v naší nejvyšší soutěži.

Já Ti děkuji a držím palce!

 

 

 

 

 1,869 total views,  1 views today